top of page

2022. gada atkritumu zīmolu audits secina, ka depozīts strādā; jaunie topa līderi - izsmēķi

Jau piekto gadu biedrība Zero Waste Latvija piedalījās starptautiskajā atkritumu zīmolu auditā. Šī akcija, kuru organizē kustība Break Free From Plastic, aicina cilvēkus visā pasaulē pievērst uzmanību dabā atrastajiem atkritumiem, analizē to tipus un sauc pie atbildības to ražotājus.


Akcijas ietvaros Zero Waste Latvija biedri 1.5 stundu garumā vāca, skaitīja un dokumentēja plastmasas atkritumus Vecāķu pludmalē.

Atkritumu audita dati tiks izmantoti vispasaules plastmasas piesārņojuma zīmolu audita veidošanā, kurā katru gadu piedalās vairāk nekā 55 valstis visā pasaulē.


Šogad talka norisinājās jau piekto gadu, un Zero Waste Latvija atgriezās Vecāķu pludmalē, lai to satīrītu un arī izpētītu, vai jaunieviestā depozīta sistēma ir ko mainījusi atkritumu zīmolu topā.Galvenie dati un secinājumi:

  • 1.5 stundas garumā tika savāktas aptuveni 550 atkritumu vienības

  • no tām 253 bija dažādu zīmolu cigarešu izsmēķi un 69 - dažādi bez-zīmola plastmasas maisiņi

  • zīmolu topa augšgalā joprojām dzērieni - Cēsu alus ar 20 vienībām, Aldaris ar 10, Madonas ar 7, Valmiermuiža - 6.

  • no topa pazudis globālais līderis pludmaļu piesārņošanā - Coca Cola.

  • jauns zīmols topā - vīns Gran Castillo (7 pudeles); tika atrastas vēl 4 citu zīmolu vīna pudeles

  • atrodami daudzi saldējuma iepakojumi, topā TIO un Pols

  • nomestas tiek arī cigarešu paciņas, topā Winston un Chesterfield

  • jauns fenomens pludmalē: nelieli baloni, kurus piepilda ar ūdeni un izmanto ūdens cīņās.


“Šī gada zīmolu audits skaidri parāda, ka depozīta sistēma ir sākusi savu darbu. Gandrīz visas atrastās stikla pudeles bija no laika, pirms tika ieviests depozīts, attiecīgi mēs esam pārliecināti, ka nākamajā gadā pludmalē atradīsim vēl mazāk depozīta sistēma iekļauto iepakojumu. Nākamie soļi, lai uzlabotu tīrību dabā, ir depozīta sistēmas paplašināšana ar vīna un stipro alhokolisko dzērienu pudelēm, kā arī atrast veidu, kā kontrolēt un ierobežot cigarešu izsmēķu bezrūpīgu izmešanu. Tas noteikti būs izaicinošs uzdevums visām iesaistītajām pusēm,”

saka Anna Doškina, Zero Waste Latvija valdes priekšsēdētāja.


“Milzīgs prieks, ka situācija uzlabojas. Šis ir kārtējais atgādinājums un pierādījums, ka ir risinājumi, kas darbojas un samazina piegružojuma daudzumu. Cik daudz pudeļu nebūtu nonākušas pludmalē, ja depozīta sistēma būtu ieviesta ātrāk? Aicinām Latvijas likumdevējus būt ambiciozākiem, paplašināt depozīta sistēmu un meklēt risinājumus gan esošajām, gan nākotnes piegružojuma problēmām, pievēršoties, piemēram, elektronisko cigarešu, ko vides eksperti uzskata par nākamo lielo izaicinājumu, apsaimniekošanas uzlabošanai,”

saka Mairita Lūse, Zero Waste Latvija biedre.


Iepriekšējo gadu auditi:

2019


Kontakts medijiem

Maija Krastiņa

Tel 22093722

info@zerowastelatvija.lv


Comments


bottom of page