top of page

Bioatkritumu tarifu krīze: Zero Waste Latvija aicina VARAM nekavējoties rīkoties

Ar šī gada janvāri Rīgā un visās Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģiona pašvaldībās bioloģiski noārdāmo atkritumu tarifs ir strauji un negaidīti pieaudzis. Šīs tarifu izmaiņas būtiski samazina bioloģisko atkritumu šķirošanas izdevīgumu iedzīvotājiem.


Bioloģiskie atkritumi veido gandrīz pusi no kopējā atkritumu apjoma. Šādu atkritumu atdalīšana no sadzīves atkritumiem ir modernas atkritumu apsaimniekošanas sistēmas pamats, un to dalītai vākšanai ir jābūt ekonomiski izdevīgai. Šādas izmaksu izmaiņas draud sagraut lielu daļu no pašvaldību, atkritumu apsaimniekotāju, vides organizāciju un iedzīvotāju panāktā un mazināt sabiedrības uzticību bioloģiski noārdāmo atkritumu dalītās vākšanas sistēmai ne tikai Pierīgas atkritumu apsaimniekošanas reģionā, bet arī visā Latvijā.


Decembra sākumā Rīgas pašvaldība rosināja steidzamas izmaiņas Atkritumu apsaimniekošanas likumā, lai bioatkritumu šķirošanu padarītu lētāku un izdevīgāku, taču šis aicinājums līdz šim palicis bez Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) atbalsta.


Zero Waste Latvija (ZWL) aicina VARAM steidzami virzīt attiecīgos grozījumus, lai veicinātu to, ka bioloģisko atkritumu dalīta vākšana iedzīvotājiem būtu ekonomiski izdevīgāka.


VARAM joprojām nav arī atrisinājuši kopienu komposta jautājumu, tādējādi liedzot iedzīvotājiem vēl lētāku bioatkritumu pārstrādes sistēmas attīstīšanu.


“Šobrīd vienīgie, kas var izmainīt situāciju, ir VARAM. Pārējiem sistēmas dalībniekiem ir juridiski sasietas rokas. Ar savu bezdarbību VARAM darbojas pretēji valsts iedzīvotāju un kopējām vides interesēm. Ir nepieņemami, ka Latvijas lielākajā pašvaldībā šādi tiek bremzēta bioloģisko atkritumu dalīta vākšanas sistēma pašos tās pirmssākumos,” norāda Maija Krastiņa, ZWL valdes locekle.


Zero Waste Latvija aicina VARAM strādāt pie stratēģijas un likumodošanas, kas Rīgā, Pierīgā un citviet Latvijā ilgtermiņā ļautu nonākt pie tādas atkritumu apsaimniekošanas un šķirošanas sistēmas, kas veicina individuālo iesaisti atkritumu samazināšanā, ļaujot iedzīvotājiem precīzi zināt, cik atkritumu tie rada, izmet un cik par to tiek maksāts.


Kontakts medijiem

Maija Krastiņa

T. 22093722

info@zerowastelatvija.lv


Comments


bottom of page