top of page

Aizvadīts atkritumu zīmolu audits Daugavgrīvas pludmalē: topā joprojām izsmēķi un ausu tīrāmie kociņi


Jau septīto gadu Zero Waste Latvija biedri piedalījās starptautiskajā atkritumu zīmolu auditā, kuru organizē kustība Break Free From Plastic. 14. septembrī stundas garumā tika vākti, skaitīti un dokumentēti atkritumi Daugavgrīvas pludmalē, lai noskaidrotu atkritumu veidus un ražotāju zīmolus, kas visvairāk tiek atstāti dabā. Gluži kā pērn, arī šogad stabilu vietu topa augšgalā ieņem izsmēķi un ne mazāks kļūst atrasto ausu tīrāmo kociņu apjoms.


Zelts, bronza un sudrabs – benčikiem

Kā katru gadu, arī šogad tika veidots ražotāju tops, kuru produkti vai iepakojumi visvairāk piesārņojuši pludmali un kāpas. Un gluži tāpat kā auditā pērn, pirmās vietas pieder tabakas ražotājiem:

1. Imperial Tobacco;

2. Philip Morris International;

3. Reynolds American;

4. InBev;

5. Orkla;

6. Japan Tobacco;

7. Roshen.


Ceturtajā vietā esošo InBev pārstāvēja Corona Extra alus korķi. Piektajā vietā esošā Orkla tika pārstāvēta ar Laimas un Ādažu čipsu zīmoliem. Sestās vietas Japan Tobacco ir zīmolu topa jaunpienācējs, bet Roshen saldumu ražotāji, kas pērn ieņēma piekto vietu, šogad noslīdējuši uz septīto.


Labi redzams, ka aizliegums smēķēt pludmalēs ir tikai teorētisks – diemžēl jebkuras cigaretes, kas tiek pīpētas pie jūras, tur arī daļēji paliek. Vienalga vai tie ir tuvinieki, radi vai svešinieki, ir svarīgi piekodināt līdzcilvēkiem, ka smiltīs ierušināts izsmēķis bioloģiski nenoārdās. Izsmēķis ir plastmasas šķiedru gabals, kas smēķēšanas ceļā ir piesūcināts a kaitīgām vielām. Kad tas nonāk dabā, tas laika gaitā veido mikroplastmasas daļiņas, kas nonāk augsnē, ieskalojas ūdeņos, nonāk dzīvu būtņu barības ķēdē un nereti, pat cilvēkbērnu mutēs.


Jaunieviestā depozīta sistēma pilda savu uzdevumu

Lai gan audita laikā tika atrasta viena alus pudele ar depozīta zīmi, pirms sistēmas ieviešanas alus ražotāji bija pārliecinoši topa līderi. Savukārt atrastās degvīna pudeles kāpās liecina par to, ka depozīta sistēmai ir nepieciešamība augt. Vai direktīva par korķīšiem attaisnos cerības?


Jāatzīmē, ka Eiropas Savienības direktīva par dzērienu pudelēm un tetrapakām piestiprinātajiem korķīšiem un vāciņiem ir būtiski samazinājusi savākto vāciņu apjomu pludmalē. Iepriekšējo gadu veiktajos auditos plastmasas korķīši bija topu augšgalos un tika atrasti uz katra stūra. Lai gan daži no biedriem atrada no pudelēm norautus vai nogrieztus korķīšus, pārmaiņas ir jūtamas. Šim atkritumu tipam tiks pievērsta uzmanība arī nākošajā auditā.


Ausu tīrāmā kociņa dzīves cikls joprojām noslēdzas pludmalē

Arī šogad auditā tika atrasti daudzi ausu tīrāmie kociņi, kuru ražotāji nav nosakāmi. Lai gan līdzīgi Chupa Chups kociņiem, tie atšķiras ar rievām abos plastmasas galos. Ausu tīrāmos plastmasas kociņus ir aizliegts tirgot un visticamāk tie, kuri uzlasīti pludmalē ir no cilvēku iepirktajiem krājumiem – tie tiek izlietoti, noskaloti podā un izskaloti jūrmalā. Šāds plastmasas atkritums dabā pārdzīvos tā lietotāja mūžu vairāk nekā simts reizes līdz sāks sadalīties. Neatkarīgi no tā, vai tiek lietots plastmasas vai kartona ausu tīrāmais

kociņš, tā vieta ir miskastē.



Commentaires


bottom of page