top of page

Nevalstiskās organizācijas – vai var funkcionēt bez projektu finansējuma?

Aktīvo iedzīvotāju fonds (AIF) septembrī un oktobrī organizēja iespēju divām NVO grupām no Latvijas doties pieredzes izpētes braucienā uz Islandi. Attālajā ziemeļu valstī, Islandē būtiski atškiras NVO darbības finansēšanas kultūra no pie mums funkcionējošās, kad vairums NVO darbības eksistē pateicoties projektu un grantu finansējumiem. Tomēr abas valstis ir salīdzināmas to attīstībā, apdzīvotībā, bez tam - Islandē ir mazāk nekā 400 tūkstoši iedzīvotāju. Pieredzes braucienā Zero Waste Latvija un vēl 18 Latvijas organizācijas, kopā 20 cilvēki tikās ar sešām Islandes organizācijām to darbības vietās un reizē gan redzēja, gan dzirdēja gan iztaujāja par to pieredzi ne-projektu ieņēmumu piesaistē organizāciju ilgtspējas nodrošināšanai. 


  • Samtökin 78' (Islandes Nacionālā Kvīru organizācija) – nodrošina interešu pārstāvību, izglīto sabiedrību par dažādības un tolerances tēmām. Finansējumu piesaista galvenokārt ar ziedojumiem caur telemārketingu.

  • Amnesty International Iceland (visā pasaulē un Islandē aktīva organizācija cilvēktiesību aizsardzībai) - visa gada garumā piesaista finansējumu tikai ar ziedojumiem un produktu pārdošanu. Organizācija aktīvi izmanto SMS un e-pastus, lai, ar aicinājumu uz darbību (piemēram, atbalstot cilvēktiesību iniciatīvas), sasniegtu plašāku cilvēku loku.

  • Women's Counselling (kopš 70tajiem gadiem Islandē, aizstāv un atbalsta sieviešu tiesību ievērošanu) - līdzekļus iegūst no atsevišķiem ziedojumiem, valsts un pašvaldības finansējuma pakalpojumu līgumu veidā.

  • Telemārketinga uzņēmums TAKK (nav NVO, bet tieši Islandē unikāla pakalpojuma sniedzējs NVO) - palīdz organizācijai atrast tās ziedotājus, par to saņemot komisiju

  • Landsbjörg (Islandes Meklēšanas, glābšanas un traumu profilakses asociācija) – visā valstī regulāri nodrošina meklēšanas un glābšanas operācijas ar vairākiem desmitiem vienību un 5 000 brīvprātīgajiem. Finansējumu piesaistot ar ziedojumiem un tirgojot suvenīrus, pirotehniku. Pārsteidzoša ir šīs organizācijas sistemātiskā brīvprātīgo iesaiste, jauniešu apmācība un brīvprātīgo koordinēšana visā valstī un regionālajos glābšanas punktos.


Islandes Sarkanais krusts Raudikrossinn (līdzīgi kā Latvijā palīdz gan sociāli mazāk aizsargātām grupām, gan ar humāno palīdzību un tostarp palīdz atkarību, narkotiku varā nonakušiem cilvēkiem) - ziedojumus piesaista ļoti dažados veidos, daudz ir ikmēneša ziedotāju, un šī organizācija visā valstī nodrošina lietotā tekstila savākšanu un tā tālāku tirdzniecību vai nodošanu cilvekiem, kuriem tas nepieciešams.


“Finansējuma un ziedošanas situācija Latvijā krietni atšķiras. Atšķiras arī mūsu brīvprātīgā darba kultūra un tradīcijas. Islandieši vienmēr bijuši visai savrupi, gluži kā mēs, latvieši. Tomēr viņi ir vairāk raduši darīt vietējās sabiedrības labā, iesaistīties, atbalstīt apkārtējos un idejas, kas tiem svarīgas. Ko diemžēl tādā apjomā nevar teikt par latviešiem. Mēs lielākoties aktivizējamies ziedojumiem labdarības akcijās Ziemassvētkos vai humānajai palīdzībai krīzēs nonākušajiem. Turpretī Islandē daudzi iedzīvotāji gadiem ilgi ar ikmēneša ziedojumiem kafijas krūzes cenā vai vairāk - atbalsta to biedrību darbu, kuru darbība tiem ir svarīga. Latvijā - es pati ar ikmēneša ziedojumiem esmu iepriekš atbalstījusi tikai SOS Bērnu ciematu darbību. Arī man pašai pēdējos gados nebija ienācis prātā uzstādīt ikmēneša ziedojumu funkciju Mobilly vai savā bankā. Latvijā būtu plašas iespējas attīstīt un uzlabot sabiedrībā pastāvošo ziedošanas praksi“

 vērtē Zero Waste Latvija valdes locekle Evija, pēc pieredzes apmaiņas brauciena uz Islandi.


“Pieslēgt ziedojumu funkciju ar Mobilly bija patiešām vienkārši - visas nevalstiskās organizācijas ar sabiedriskā labuma statusu to var ļoti ērtā veidā paveikt. Zinot, cik daudz Latvijas iedzīvotāji lieto Mobilly pakalpojumus ikdienā, tas paver ērtu un vienkāršu iespēju veikt regulārus ziedojumus tām organizācijām, kas attiecīgo personu uzrunā. Mūsu biedrībai ir arī izveidojusies ilgtermiņa sadarbība ar Tele2. Klienti Tele2 veikalos var nest nodot savu veco telefonu, un pretī var izvēlēties vai nu noteikta izmēra atlaidi savam nākamajam pirkumam, vai arī veikt šī paša apmēra ziedojumu mūsu organizācijai. Šī sadarbība mums ļāva paskatīties uz sadarbības iespējām ar komercuzņēmumiem arī no citas puses,” 

atklāj Zero Waste Latvija valdes priekšsēdētāja Anna. 



Aktīvo iedzīvotāju fonds 14.novembrī Rīgā, klātienē no pl. 15.00 – 17.00 organizē sarunu pēcpusdienu par pieredzes apmaiņā Isandē būtām atziņām saistībā ar NVO ne-projektu ieņēmumiem. Piesakies dalībai un uzzini vairāk par Latvijas organizāciju iespējām stabilizēt savas finanses: https://www.activecitizensfund.lv/lv/jaunumi/aif-jaunumi/aif-islandes-pieredzes-parrunasanas-pecpusdiena.html?fbclid=IwY2xjawGZqLlleHRuA2FlbQIxMQABHdcSiPxNPbaECIUfz23z9ez8P943wp5h_ijaNGaK_igadjkN0DOYg1vt9g_aem_4QnCQLZ9haZWPKunCUtdgw 


Comments


bottom of page