top of page

Dārza lietu maiņas punkti: tiem, kam patīk rosīties dārzā

Iedvesmojoties no daudziem labiem piemēriem Latvijā, biedrība “Zero Waste Latvija” aicina tos, kam patīk rosīties dārzā, doties uz dārza lietu maiņas punktiem.


Sēklas, stādi, gumi, sīpoli, telpaugi, augsne, komposts, puķupodi un dažādi dārza piederumi ir lietas, ar kurām iedzīvotāji mainās un dalās. Dārza lietu maiņas punkti izveidojušies bibliotēkās, tirdziņos un citās apmeklētās vietās, un jau darbojas tādās pilsētās kā Līvānos, Kolkā, Alūksnē, Valmierā un citur. Maiņas punkti nu ērti atrodami vienuviet – Lietovelreiz.lv kartē, un plānots, ka nākamajās nedēļās pievienosies vēl citi.


“Ceram, ka iesāksim tradīciju ik pavasari pārskatīt savā saimniecībā esošās dārza lietas, sēklas un citus dārgumus, un piedāvāt uz apmaiņu vai atdot to, kas ir par daudz vai lieks, un pašam iegūt kaut ko jaunu. Tā ir lieliska iespēja arī iedzīvināt apkaimi un veicināt sadarbību apkārtējo starpā,

saka Evija Ozola Ozoliņa, projekta Lietovelreiz.lv vadītāja.


Sēklu maiņas punkts Liepājā, veikalā Gemoss
Sēklu maiņas punkts Liepājā, veikalā Gemoss

Sēklu maiņas tradīciju Latvijā rosinājusi Latvijas Permakultūras biedrība, bet šobrīd ar dažādiem augiem un dārza aksesuāriem cilvēki mainās arī dažādās grupās sociālajos medijos. Biedrība “Zero Waste Latvija” cer, ka, ar iniciatīvu apvienot vietas kartē un aicinot veidot arī jaunas, dārza lietu maiņa gūs vēl lielāku vērienu. 


Iedzīvotājiem tā būs iespēja iegūt dārzam kaut ko jaunu un bez maksas, vienlaikus arī satiekoties, apmainoties ar pieredzi.


Visi interesenti tiek aicināti uzzināt par sev tuvāko sēklu maiņas punktu digitālajā kartē lietovelreiz.lv. Tāpat ikviens dārza entuziasts aicināts ziņot par punktiem, kuri kartē vēl nav, vai arī kļūt par punkta izveidotāju savā apkaimē.


Mantu maiņa pēdējo gados kļuvusi arvien populārāka. Mantu maiņa ir pasākums, kura laikā dažādas noderīgas lietas iespējams atdot un paņemt, vai savstarpēji apmainīt bez maksas pret citām, tā veicinot mūsdienu aprites ekonomiku un aicinot nepirkt jaunu, bet kāroto iegūt maiņas ceļā.


Mantu maiņas pasākumu var organizēt ikviens, kas vēlas, veicinot savā apkaimē, pilsētā vai ciematā lietu apriti, iedzīvotāju labklājību un atkritumu mazināšanos.


Lietovelreiz.lv platformas ieviešana saskan ar plašākām ilgtspējas iniciatīvām un Latvijas apņemšanos sasniegt ES mērķus atkritumu samazināšanas jomā. Paredzams, ka, veicinot dažādas iniciatīvas, atvieglojot piekļuvi apritīgiem pakalpojumiem un sniedzot informāciju par videi draudzīgām alternatīvām, platforma sniegs ieguldījumu valsts centienos samazināt atkritumus.


Lai karti varētu papildināt, Lietovelreiz.lv projekta īstenotāji aicina ieteikt remonta meistarus, darbnīcas, nomas un apmaiņas punktus. To var izdarīt, rakstot uz e-pasta adresi lietovelreiz@zerowastelatvija.lv 


LIFE integrētais projekts “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) tiek īstenots ar Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu. 


Informācija atspoguļo tikai autoru nostāju un viedokli, un tā ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Klimata, infrastruktūras un vides izpildaģentūras (CINEA) nostāju un viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne finansējuma piešķīrējs nav atbildīgi par pausto saturu.


Comentarios


bottom of page