Atkritumu dedzināšana ir tēma, kas Latvijā izraisa arvien lielākas diskusijas. Lai gan tiek apgalvots, ka tas ir veids, kā efektīvi samazināt atkritumu apjomu un iegūt enerģiju, realitātē šis process rada nopietnas vides un veselības problēmas.
Latvijas Radio raidījums "Atvērtie faili" pēta, kā atkritumu dedzināšana ietekmēs cilvēkus un vidi Salaspilī, kur uzņēmums Gren Latvija plāno uzbūvēt rūpnīcu, kas sadedzinās līdz pat 200 000 tonnu atkritumu gadā.
Kādas ir atkritumu dedzināšanas problēmas?
🔹 Dedzinot atkritumus, gaisā nonāk dioksīni, furāni un citi toksiski savienojumi, kas var radīt nopietnas veselības problēmas, tostarp vēzi un attīstības traucējumus bērniem.
🔹 Dedzināšanas process rada bīstamus pelnus, kas satur smagos metālus un citus piesārņotājus.
🔹 Pētnieki Kauņā jau ir atraduši dioksīnus un furānus ap dedzināšanas rūpnīcām, kas liecina par iespējamu piesārņojumu.
🔹 Latvijas radīto atkritumu apjoms nav pietiekams, lai nodrošinātu rūpnīcu darbību, kas nozīmē, ka pastāv risks importēt atkritumus no citām valstīm – kā tas jau notiek Lietuvā.
Vai ir labāki risinājumi?
Vides eksperti un Zero Waste Latvija norāda, ka dedzināšana nav ilgtermiņa risinājums. Tā konkurē ar pārstrādi un atkritumu šķirošanu, kas ir efektīvākas un videi draudzīgākas alternatīvas.
Kā saka Zaļās brīvības vadītājs Jānis Brizga:
"Dedzinot, atkritumu apjoms samazinās tikai par 75%, bet 25% pārvēršas bīstamos pelnos."
Vai mēs vēlamies kļūt par valsti, kas importē atkritumus, piesārņo vidi un apdraud savu iedzīvotāju veselību? Vai tomēr izvēlēsimies ilgtspējīgus risinājumus?
Raidījumu vari noklausīties šeit: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/07.11.2024-kamer-eiropa-atsakas-no-atkritumu-dedzinasanas-stacijam-latvija-tas-tikai-plano-atvert-precizets.a575396/
Comments