top of page

Aicinām veikalus ziedot atpakaļ atgrieztās un nepārdotās lietas bēgļiem no Ukrainas


Ikdienā sekojot līdzi informācijai par mantiskajiem ziedojumiem, kas nepieciešami Ukrainas bēgļiem Latvijā, var secināt, ka visvairāk vajadzīgas tieši jaunas un mazlietotas lietas - mēbeles, mājokļa tekstils, sadzīves priekšmeti, elektronika, jauni apģērbi darba intervijām, bērnu preces un citas ikdienā nepieciešamas lietas. Lai palīdzētu savākt nepieciešamos ziedojumus, biedrība Zero Waste Latvija aicina uzņēmumus iesaistīties un ziedot no pircējiem atpakaļ atgrieztās preces.


Lai gan iedzīvotāji šobrīd pārskata savus skapjus un mājas un ziedo dažādus tekstila izstrādājumus, organizācijas atzīst, ka diemžēl 40% - 60% no iedzīvotāju ziedotajām lietām nākas izmest atkritumos. [1] Labdarības organizācijām būtu krietni vieglāk sašķirot ziedojumus un nodrošināt gan bēgļus, gan Ukrainā palikušos cilvēkus ar viņiem nepieciešamajām precēm, ja ziedotas tiktu jaunas vai mazlietotas lietas.


Tekstila industrija, īpaši lielās apģērbu ķēdes, nav caurspīdīgas un nesniedz pietiekamu informāciju par to, kas notiek ar lietām, kas sezonas beigās netiek iztirgotas, kā arī ar lietām, ko pircēji izvēlas atgriezt tirgotājam, piemēram, pēc iepirkšanās tiešsaistē. Pieejamie pētījumi liecina, ka noteikta daļa no šīm precēm tiek sadedzinātas vai nonāk atkritumu poligonos.


Biedrības Zero Waste Latvija valdes priekšsēdētāja Anna Doškina saka: “Tas, ka jaunas un labas lietas tiek sadedzinātas vai nonāk atkritumu poligonos ir absurdi jebkurā laikā, bet šobrīd, kad tik daudzi cilvēki ir palikuši bez nekā, tas vienkārši nav pieņemams. Šobrīd strādājam ar dažādu saimniecības un tekstila preču tirgotājiem, aicinot atpakaļ atgrieztās preces ziedot tiem, kam tās ir patiešām nepieciešamas.”


Aicinām arī iedzīvotājus iesaistīties un uzrunāt apģērba, mājas tekstila, sadzīves preču, bērnu lietu un matraču, mēbeļu ražotājus, lūdzot viņiem būt atbildīgiem un nodrošināt, lai visas lietas, kuras kādam var noderēt, tiktu ziedotas labdarībai. Informāciju par šādiem uzņēmumiem aicinām sūtīt uz anna@zerowastelatvija.lv, lai mūsu biedrības aktīvisti ar šiem tirgotājiem sazinātos.


Comments


bottom of page